Whatsapp

SCONTO -35% - usa il codice SUNWEEK 

00000000days
00000000hours
18181818min
32323232sec
Cart (empty) 0
WINDOWS SERVER 2012 R2 RDS 10 LICENCA PËR PAJISJE

WINDOWS SERVER 2012 R2 RDS 10 CAL të pajisjeve

0U9YT5
170,68 € Tax included

Dërgesa dorëzohet digjitalisht përmes postës elektronike brenda pak minutave nga marrja e pagesës, bëhet fjalë për licenca digjitale ESD, të gjitha çelësat e produkteve janë origjinalë dhe nuk kanë asnjë skadencë, mund të rinstalohen në të njëjtin pajisje aktivizimi. Duke blerë këtë produkt, do të merrni softuerin digjital për të shkarkuar nga serverët tanë me bashkëngjitur çelësin e produktit për aktivizimin e softuerit, duke përfshirë të gjitha udhëzimet për një instalim të duhur.

Licenca e përdorur dhe e hequr nga pronari i mëparshëm sipas vendimit C.E. C-128/2011 (shiko)


  Licenca e vlefshme për 1 pajisje

  Dorëzim Digjital i menjëhershëm

  Asistencë 24/7 edhe në Whatsapp

  Asnjë skadencë

  Ri-përdorueshme në rast formatimi

  Përditësime të vazhdueshme

Volume discounts Unit discount You save
3 5% Up to 25,60 €
10 10% Up to 170,68 €
25 15% Up to 640,04 €
50 20% Up to 1 706,78 €
Available
Altre 81 persone guardano questo prodotto
  Spedizione

testo spedizione

 

Politiche per le spedizioni

 

Politiche per i resi merce

Licencat e sistemit operativ Microsoft Windows Server

Kur një klient blen një licencë të sistemit operativ Windows Server (Windows Server 2016 Datacenter për shembull), ai merr një licencë që i lejon të instalojë sistemin operativ në server. Megjithatë, licenca e Windows Server nuk i jep të drejtën ligjore për lidhje për përdoruesit dhe pajisjet...dhe është këtu që CAL vijnë në lojë!

Licencat CAL (Client Access Licenses) të Microsoft Windows Server

Windows Server CAL është një licencë që u lejon klientëve të hyjnë në Windows Server. CAL përdoren së bashku me licencat e softuerit të Microsoft Windows Server për të lejuar përdoruesit dhe/ose pajisjet të hyjnë dhe të përdorin shërbimet e ofruara nga softueri i serverit. Nëse klientët tuaj dëshirojnë të përdorin Microsoft Windows Server, duhet të blejnë një licencë Windows Server për të ekzekutuar softuerin në serverin fizik DHE duhet të blejnë një CAL për çdo përdorues ose pajisje që do të hyjë në server. Modelet e licencimit me dy komponentë lejojnë të kesh kosto të ulëta hyrëse dhe mundësinë për të paguar vetëm për atë që përdoret në të vërtetë: kostot varen nga numri i pajisjeve ose përdoruesve që hyjnë. Ky model funksionon mirë për kompanitë e të gjitha madhësive.

Cilat janë llojet e ndryshme të CAL?

HPE ofron lloje të ndryshme të Windows Server CAL.

User CAL lejojnë përdoruesin e vetëm të hyjë në Windows Server përmes një numri të palimituar të pajisjeve

Device CAL lejojnë një numër të palimituar të përdoruesve të hyjnë në Windows Server në një pajisje të vetme

A ka kompania personel në lëvizje që ka nevojë për të hyrë në rrjetin e kompanisë përmes pajisjeve të ndryshme? Në këtë rast është më mirë të përdoren User CAL. Nëse në kompani ka më shumë përdorues që duhet të hyjnë në një pajisje, për shembull turnistët që duhet të hyjnë në një kompjuter të fiksuar, është më i leverdishëm përdorimi i Device CAL.

Ka edhe një lloj të tretë të CAL, Remote Desktop Service (RDS) CAL. RDS CAL janë të nevojshme kur përdoruesi ose pajisja dëshirojnë të përdorin funksionalitetet e Remote Desktop Services në Windows Server. Për çdo CAL RDS User ose Device, janë të nevojshme gjithsesi CAL User dhe Device klasike për çdo përdorues ose pajisje.

Curiositete të tjera rreth CAL!

CAL e Windows Server mund të blihen në Hewlett Packard Enterprise ose partner të autorizuar në çdo kohë dhe nuk kërkojnë blerjen e një serveri të ri. HPE ofron User CAL dhe Device CAL në paketa prej 1, 5, 10 dhe 50 CAL dhe RDS User dhe RDS Device CAL në paketa prej 5 CAL.

Windows Server CAL duhet të jenë të po të njëjtës version ose të një versioni më të lartë se ai i softuerit të serverit në të cilin ata hyjnë. Pra, përdoruesit ose pajisjet që hyjnë në serverin me Windows Server 2016 në ekzekutim duhet të përdorin CAL Windows Server 2016; këto CAL janë të përdorshme edhe për të hyrë në Windows Server 2012 (Por CAL të Windows Server 2012 nuk mund të përdoren për të hyrë në Windows Server 2016).

Të qëndrosh i përditësuar me kërkesat e përputhshmërisë së CAL është një domosdoshmëri për ato kompani që nuk duan të mbeten pas ose të gjenden në gabim.

Duhet të shtosh përdorues të rinj? Atëherë duhen më shumë User CAL!

Duhet të shtosh pajisje të reja? Atëherë duhen më shumë Device CAL!